Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Pırlanta Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Elmas madenini belirli bir formda kesilmesi ile elde edilen taş kesim şekline pırlanta ismi verilir. Yani elmas, pırlantanın ham maddesidir.

Milyonlarca yıl öncesine dayanan elmasın serüveninin başlaması ilk olarak Hindistan’da görülmesidir. İlk defa Hindistan’da bulunan elmas volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkmıştır. Hindistan’da başlayan serüveni Güney Afrika, Rusya, Avusturya ve Kanada’da bulunan elmas madenleri ile devam etmiştir. Macar prensinin tacında elmas kullanılması ile geleneksel bir hal alan elmas, kesimi ve cilalaması yapılmaya başladıktan sonra Avusturya arşidükünün nişan yüzüğü olarak kullanması ile sonsuz aşkın sembolü kabul edilmiştir. Elmasın serüveni son olarak ise elmasın 57 yüzey oluşturacak şekilde kesilmesi ile pırlanta halini almıştır. Göz ile bakıldığında bütün pırlantalar aynı görünsede pırlantaların en anlamlı hikayesi her birinin birbirinden farklı olmasıdır.

Bir pırlantanın üç bölümü bulunmaktadır. Bu bölümler kemer, külah ve taç bölümleridir. Pırlantanın bu bölümlerinde bulunan özelliklere göre mükemmel pırlantaya ulaşabilirsiniz.

Peki pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken bu adımlar nedir? Sizler için bu sorunun cevabını bu yazımızda yazdık.

Pırlantanın üç bölümünden ilki olan kemer bölümü, doğal cilalı ya da fasetli (ışığı yansıtan açılı yüzey) olabilir. Kemer bölümünün kalınlık oranına göre pırlantanın parlaklığı belli olur. Kalın kemerli pırlantalar daha mat görünür iken ince kemerli pırlantalar her zaman daha parlak görünür. Kemer bölümü ile ilgili önemli bir detayda vardır. Bu detay, pırlantayı sağlam tutan bölümün kemer olmasıdır. Kemer bölümü ne kadar kalın olur ise pırlantanız o kadar dayanıklı olur.

Kemerden sonra gelen ikinci bölüm ise külah bölümüdür. Külah bölümü, pırlantaya giren ışığın dışarı yansımasını sağlar. Bu neden ile oldukça önemli bir bölümdür. Külah bölümünün kesildiği açı ne kadar doğru ise pırlantaya giren ışık o derece taç bölümünden çıkabilir. Bu oran ile pırlantada en iyi parlaklık sağlanır. Bu neden ile pırlantanın külah kısmının kesimi oldukça önemli olduğundan işin ustası kişiler tarafından yapılmalıdır.

Pırlantanın üçüncü ve son bölümü ise az önce adını geçirdiğimiz taç bölümüdür. Külah bölümünden gelen doğru açı ile gelen ışıkların dışarı yansımasını sağlayan taç bölümü, pırlantanın ışıl ışıl parlamasını sağlar.

Pırlantanın Özellikleri (4C Özelliği)

Pırlanta almadan önce bilmeniz gereken pırlanta özellikleri dört bölümden oluşur;

  • Kesim (Cut)
  • Renk (Color)
  • Berraklık (Clarity)
  • Karat Ağırlığı (Carat)

Kesim

Pırlantanın ışıltısını ve güzelliğini ortaya çıkarmak pırlantanın kesimine bağlıdır. Bu neden ile yukarıda söylediğimiz gibi bu işlem işin ustası tarafından yapılmalıdır. Boyutu ve şekli ne olursa olsun güzel kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtabilir. Pırlantaların en bilindik kesim şekilleri yuvarlak, oval, kare, damla ve kalp olsada ilerleyen teknoloji ile değişik pırlanta kesim şekilleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Pırlantanın dört kesim tekniği vardır. Bunlar; ideal kesim, iyi kesim, sığ kesim ve derin kesimdir.

Pırlanta kesim tekniklerinden en mükemmel olanı ideal kesimdir. İdeal kesim, ile pırlantanın içine giren neredeyse ışığın tamamı yüzeye yansır.

İdeal kesim tekniğine yakın olan iyi kesimde pırlanta yüzeyi ideal kesime göre biraz daha geniş olur. Giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan iyi kesim, fiyat olarak ideal kesime göre daha uygun fiyatlıdır.

Kesimin yeterince derin olmadığı teknik sığ kesim tekniğidir.

Pırlantanın kemer kısmı ile külah kısmının arasında oluşan mesafenin fazla tutulması ile oluşan kesim tekniği ise derin kesim tekniğidir. Derin kesim ve sığ kesim teknikleri pırlantanın yeterince parlamamasına neden olurlar.

Renk

Pırlantalar için genellikle gökkuşağı renklerinin bileşkesi beyaz tercih edilir.

Berraklık

Pırlanta içinde bulunan “leke” olarak adlandırılan izler, yer kabuğunun altında oluşan elmasların içine hapsolan minerallerdir. İzlerin sayısı, türü, rengi ve boyutu bir pırlantanın değerini belirler.

Karat Ağırlığı

Karat miktarı arttıkça pırlantanın birim fiyatı da artar.

Pırlantanın Sertifikası ve Garantisi

Pek çok uzman tarafından 4C kuralına dahil edilmesi gerektiği düşünülen sertifikalar, pırlanta taşlarının gerçek değerlerini detaylı olarak anlatan kalite belgeleridir.

Pırlanta Garanti Sertifikası olarak adlandırılan sertifika, satın aldığınız pırlanta ile birlikte size teslim edilir. Bu sertifikada pırlantanın üretim başlangıcından itibaren takip edebileceğiniz şekilde kayıt altına alınır.

Pırlantium olarak bu yazımızda sizlere “Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar” adı altında pırlantadan, özelliklerinden, sertifika ve garantisinden bahsettik. Bu ve benzeri içerikler için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: Pırlantanın Değeri ve Bu Değeri Belirleyen Etkenler

6 YORUMLAR

  1. Pırlanta konusunda gerçekten çok fikir sahibi değildim. Ama kaliteli bir şeyler almak istiyordum. Bu içerik sayesinde kaliteli bir yüzük seçebileceğim kendime. Teşekkür ederim🤩

  2. Zarif görüntüsüyle yüzyıllardır insanlığın dikkatini çeken pırlanta hakkında verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederiz. 👍🏻Kesimin parlaklığı etkilediğini kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi 😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...