Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Pırlanta Pırlantalar İçin Etkili Bakım Önerileri

Pırlantalar İçin Etkili Bakım Önerileri

Milyonlarca yıl boyunca yer kabuğunun altında kalan, sıcak, soğuk, rüzgar ve benzeri çeşitli doğal unsurların etkisinden kurtarılarak yer kabuğunun altından çıkarılan elmas, geçmişten günümüze çeşitli olaylara tanıklık ederek ve çeşitli olaylar yaşayarak günümüze gelmiş ve sonuç olarak pırlanta ortaya çıkmıştır.

Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan ilk elmas Hindistan’da bulunmuştur. Daha sonraları Güney Afrika, Rusya, Avusturya ve Kanada’da bulunan elmas madenleri ile devam eden elmasın yolculuğu Macar prensin tacında elmas kullanılması ile geleneksel bir hal almıştır. İlk elmas kesimi ve cilalaması yapıldıktan sonra Avusturya arşidükü nişan yüzüğünü elmas yapınca, elmas sonsuz aşkın sembolü kabul edilmiştir. Özet olarak elmasın günümüzde geldiği son nokta ise 57 kesimli mücevher olan pırlantadır.

Pırlanta kesimde üç bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler; kemer, külah ve taç bölümleri olarak adlandırılırlar. Bu bölümlerin sahip olduğu çeşitli özellikler mevcuttur ve bu özellikler sayesinde en mükemmel pırlanta modellerine ulaşırsınız.

Peki pırlantanın bölümlerinin sahip oldukları özelliklere göre pırlanta satın almak yeterli midir? Elbette değildir. Pırlantalarınızın parlamaya devam edebilmeleri için düzenli olarak temizlik gereklidir.

Bu yazımızda pırlantalarınızı en iyi şekilde temizlemeniz ve ışıl ışıl kullanabilmeniz için pırlantalar için etkili bakım önerileri ile önemli olan noktalara değineceğiz.

Pırlantanın İlk Günkü Güzelliğini Korumanın Yolları

Yazımızın giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi pırlantaların parlaklığı önce pırlantanın bölümlerinde bulunan özelliklerden en doğrularını seçmek ile başlar. Pırlanta şekli ve kesimine bağlı olarak, pırlanta taşının fiziksel olarak zarar görmemesi ve korunabilmesi için farklı uçlar gerekir. Bu nedenle, aslında pırlantaların bakımı teknik olarak satın alacağınız pırlantayı seçmeniz ile başlar.

Satın alacağınız pırlantanın taşı dışında, kullanılan yardımcı değerli metallerin ayar derecelerine göre aşınma ve yıpranma olması nedeni ile pırlantalara rutin bakım gerekir.

Bu bilgiler doğrultusunda pırlantanızı satın almadan pırlantanızın bakımının temellerini atmaya başlamış olursunuz.

Pırlanta taşlarınızın zaman içinde matlaşması nedeni ile pırlantalarınızı kullanmaktan kaçınmanıza gerek yoktur. Günlük kullanımda pırlantaların aşınmasına ve matlaşmasına neden olan birçok etken vardır. Bu etkenlerden bazıları kozmetik ürünler, toz ve kirdir. Fakat ne koşulda olursa olsun pırlantalarınıza yapacağınız bakım ile pırlantalarınızı ışıl ışıl yapabilirsiniz.

Pırlantalarınızın ışıl ışıl parlamaları için bir kaç bakım tekniği vardır. Bu bakım teknikleri; profesyonel bakım, mücevher temizleme sıvısı ile bakım, yumuşak sıvı deterjan ile bakım ve ev tipi amonyak ile bakım olmak üzere dört başlık altında incelenir.

Profesyonel Bakım:

En sağlıklı bakım yöntemi profesyonel bakımdır.

Mücevher Temizleme Sıvısı İle Bakım:

Herhangi bir mücevher temizlik sıvısının üzerinde yazan talimatları takip ederek pırlantanıza eski parlaklığını kazandırabilirsiniz.

Yumuşak Sıvı Deterjan İle Bakım:

Bir kapta ılık su hazırlayın. Yumuşak bir sıvı deterjan ile (yumuşak olması önemlidir) köpürtülmüş suya pırlantanızı sokun. Yumuşak bir diş fırçası ile (yine yumuşak olması önemlidir) pırlantanızı köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Pırlantanızı bir süzgeç üzerine koyarak ılık su ile durulayınız. Kağıt havlu veya benzeri bir malzeme ile kurulayın.

Ev Tipi Amonyak İle Bakım:

Soğuk su ve ev tipi amonyağın yarı yarıya dolu olduğu küçük bir kabun içerisine pırlantanızı 30 dakika boyunca bırakın. Pırlantanızı çıkardıktan sonra montürün (pırlantanın yerleştiği çerçeve) çevresini küçük ve yumuşak bir fırça ile hafif vuruşlarla, nazikçe temizleyin. Pırlantanızı aynı karışıma bir kez daha sokarak durulayın. Son olarak ise kağıt havlu ile kurulayın.

Pırlantalarda En Etkili Bakım İpuçları

Pırlantalarınız için kullanmanız gereken dört bakım tekniğinden bahsettik ve en etkili bakım tekniğinin profesyonel bakım tekniği olduğunu belirttik.

Bu bakım tekniklerinin yanı sıra pırlantalarınızın parlaması için pırlantalarınızı kullanım türünüz ve koruma şekillerinizde önemli faktörlerdir.

Bu nedenle pırlantaların bakımları ile ilgili söylediğimiz bütün bilgileri toplarsak en etkili bakım kombinasyonu pırlantanızı özelliklerine göre seçmek, doğru bir şekilde kullanmak, rutin bakımını yapmak ve pırlantalarınızı korumaktır.

Pırlantium olarak bu yazımızda sizlere pırlantaların tarihinin özetinden, pırlantaların ilk günkü güzelliğini korumalarının yollarından, pırlanta bakım tekniklerinden ve pırlantalar için en etkili bakım ipuçlarından bahsettik. Umuyoruz sizler için faydalı bir yazı olmuştur. “Geçmişten Günümüze Pırlantanın Yolculuğu” isimli yazımız ve benzeri bir çok içeriğimiz için bizi takipte kalın!

İlginizi çekebilecek içeriklerimiz: Pırlantanın Yolculuğu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...