Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Pırlanta Pırlantanın Değeri ve Bu Değeri Belirleyen Etkenler

Pırlantanın Değeri ve Bu Değeri Belirleyen Etkenler

Üç milyon yıl boyunca yer kabuğunun altında kalmış olan elmas, üç boyutlu karbon yapıda düzenli sıralanan karbon atomlarından oluşmuştur. Oldukça dayanıklı olan elmas, milyonlarca yıl boyunca yer kabuğunun altında soğuk ve sıcak hava, rüzgar ve basınç gibi birçok doğal unsurun etkisinde kalmıştır. Büyük zorluklar sonucu yer kabuğunun altından çıkarılan elmas, volkanik patlamalar sonucu ilk olarak Hindistan’da nehir kenarında bulunmuştur. Daha sonra Güney Afrika, Rusya, Avusturya ve Kanada’da bulunan elmas madenleri ile elmasın hikayesi devam ederken Macar prensin tacında elmas kullanılması, elmasın kesimi yapılması ve cilalanması, Avusturya arşidükünün nişan yüzüğü olarak kullanması ve bu sebeple pırlantanın sonsuz aşkı temsil ettiğine inanılması gibi çeşitli yollardan geçen elmas, günümüzde 57 yüzey oluşturacak (faset) şekilde kesilmesi ile pırlanta haline gelmiştir. Yani, elmas ve pırlanta sanıldığı gibi farklı taşlar değillerdir, ikisi aynı taştır. Yalnızca kesimleri farklıdır. Pırlantanın değeri ve bu değeri belirleyen etkenler nedir gelin inceleyelim!

Pırlantanın değeri satın alacağınız pırlantanın çeşitli özelliklerine göre değişim göstermektedir. Bu özellikler “Pırlantada 4C Özelliği” olarak bilinir ve şu şekildedirler;

  • Kesim (Cut)
  • Renk (Color)
  • Berraklık (Clarity)
  • Karat Ağırlığı (Carat)

Pırlantanın Özellikleri (4C Özelliği)

Pırlanta almadan önce bilmeniz gereken pırlanta özellikleri dört bölümden oluşur. Bu bölümler yukarıda bahsettiğimiz gibi kesim, renk, berraklık ve karat ağırlığıdır. Bu özellikler alacağınız pırlantanın ideal oranlarda bir pırlanta olmasını ve değerini belirler.

pirlanta-kolye
Pırlantium

Kesim Tekniklerinin Pırlanta Değerine Etkileri

Pırlantanın parlaklığı ve güzelliğinin ortaya çıkması pırlantanın kesimine bağlıdır. Boyutu ve şekli ne olursa olsun güzel kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtabilir. Bu neden ile pırlantaların usta kişiler tarafından detaylı bir şekilde kesilmesi oldukça önemli bir noktadır.

Pırlantaların en bilindik kesim şekilleri olarak yuvarlak, oval, kare, damla ve kalp kesim şekilleri olmalarına rağmen ilerleyen teknoloji ile değişik pırlanta şekilleri ortaya çıkmaya başlamıştır.

Hayalinizdeki ideal oranlara sahip pırlanta alımı gerçekleştirebilmeniz için sizlere bu başlık altında pırlantanın kesim tekniklerinden de bahsetmek istedik.

Pırlantanın dört kesim tekniği vardır. Bunlar; ideal kesim, iyi kesim, sığ kesim ve derin kesimdir.

Pırlanta kesim tekniklerinden en ideal oranlara sahip olan teknik ideal kesim tekniğidir. İdeal kesim, pırlantanın içine giren neredeyse bütün ışığın yüzeyden yansımasını sağlayan kesimdir. Bu kesim tekniği sayesinde pırlantanız oldukça parlar.

İdeal kesim tekniğine en yakın olan kesim tekniği iyi kesim tekniğidir. İyi kesimde pırlanta yüzeyi ideal kesime göre biraz daha geniş tutulur. İdeal kesim gibi giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan iyi kesim, fiyat olarak ideal kesime göre daha uygun fiyatlı bir kesim tekniğidir.

Derin kesim tekniği, pırlantanın kemer kısmı ile külah kısmının arasında oluşan mesafenin fazla tutulması ile oluşan kesim tekniğidir. Derin kesimde kullanılan bu teknik sebebi ile pırlantanız yeteri kadar parlak olmaz.

Son kesim tekniği ise sığ kesim tekniğidir. Kesimin yeterince derin olmadığı durum sığ kesim tekniğinde görülür. Sığ kesim tekniği, derin kesim tekniği gibi pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur.

Pırlantanın Berraklığının Değerine Etkileri

Pırlanta içinde “leke” olarak adlandırılan izler görülür. Doğal özelliklere sahip bu izlere “Doğanın Parmak İzi” denilir. Doğanın parmak izi olan izler, yer kabuğunun altında oluşan elmasların içine hapsolan minerallerdir. Bu izlerin sayısı, türü, rengi ve boyutu bir pırlantanın değerini belirleyen etkilerdendir. Bu izler, yalnızca yeterli ışık altında, 10 kez büyütülen bir mercek ile uzmanlar tarafından tespit edilebilir.

Pırlantanın Renginin Değerine Etkisi

Pırlantada renk skalası D ile Z arasında beş genel kategoride değerlendirilir. Bu kategoriler; ekstra beyaz, beyaz, zayıf sarı, çok açık sarı ve açık sarıdır.

Pırlantalar doğadaki bütün renkleri içlerinde bulundururlar fakat pırlantaya göz ile bakıldığında baskın olan renk görülür. Bu nedenle renk skalaları buna göre belirlenmiştir.

Pırlantada en çok tercih edilen renk ise gökkuşağının renklerinin bileşkesi olan beyaz rengidir.

Karat Ağırlığının Pırlantanın Değerine Etkileri

Pırlantalarda kesim, berraklık ve renk dereceleri belirlendikten sonra karat ağırlığına bakılarak pırlantanın bütçe ayarlaması yapılır. Boyutu büyük pırlantalar nadir bulunduklarından dolayı daha değerli pırlantalardır.

Pırlantaların fiyatları doğrusal artış göstermez, karat ağırlığına göre katlanarak artarlar. Karat, pırlantanın ağırlık birimidir. 1 karat pırlanta ise 0,20 gramdır.

Pırlantium olarak bu yazımızda sizlere “Pırlantanın Değeri ve Bu Değeri Belirleyen Etkenler” adı altında pırlantadan, özelliklerinden ve özelliklerinin değerine etkilerinden bahsettik. Bu ve benzeri içerikler için bizi takipte kalın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...