Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa Pırlanta Pırlantanın Yolculuğu

Pırlantanın Yolculuğu

Üç boyutlu yapıda düzenli sıralanmış karbon atomlarından oluşan Elmas, milyonlarca yıl boyunca sıcak, soğuk, rüzgar ve basınç gibi çeşitli doğal unsurların etkisinden kurtarılarak büyük güçlükler ile çıkarılmıştır. Elmas, günümüzde işlenerek ve şekillendirilerek göz kamaştıran pırlantalara dönüşmüştür. Yani kullandığımız o harika pırlanta mücevherlerimize dönüşebilmesi için pırlantanın hiçte kısa olmayan bir yolculuğu vardır.

Pırlanta kesimde bulunan üç bölümden ilki kemer bölümüdür. Kemer bölümü doğal, cilalı ya da fasetli (ışığı yansıtan açılı yüzey) olabilir. Kemer bölümünün kalınlık oranı pırlantanın parlaklığını etkiler. Kalın kemerli pırlantalar daha mat görünür iken ince kemerli pırlantalar daha parlaktır. Ayrıca kemer bölümü ile ilgili önemli detaylardan biri ise pırlantayı sağlam tutan bölüm olmasıdır. Kemer bölümü ne kadar kalın ise pırlantanız o kadar dayanıklı olur.

Kemerin altında bulunan ikinci bölüme külah denilir. Külah bölümü, pırlantaya giren ışığın dışarı yansımasını sağlar. Külah bölümünün kesildiği açı ne kadar doğru ise pırlantaya giren ışık o derecede taç bölümünden çıkabilir. Bu oran ile pırlantada en iyi parlaklık sağlanır.

Pırlantanın son bölümü ise az önce bahsettiğimiz taç kısmıdır. Taç bölümü, külah bölümünden doğru açı ile gelen ışıkların dışarı yansımasını sağlar.

Pırlantanın Özellikleri

Pırlanta almadan önce bilmeniz gereken pırlanta özellikleri dört bölümden oluşur;

  • Kesim
  • Renk
  • Berraklık
  • Karat Ağırlığı

Kesim

Pırlantanın ışıltısını ve güzelliğini ortaya çıkarmak pırlantanın kesimine bağlıdır. Boyutu ve şekli ne olursa olsun güzel kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtabilir. Bir bilgi olarakta pırlantaların en bilindik kesim şekilleri yuvarlak, oval, kare, damla ve kalp olsada ilerleyen teknoloji ile değişik pırlanta şekilleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Daha iyi bir pırlanta alımı gerçekleştirmeniz için sizlere bu başlık altında pırlantanın kesim tekniklerinden bahsettik.

Pırlantanın dört kesim tekniği vardır. Bunlar; ideal kesim, iyi kesim, sığ kesim ve derin kesimdir.

Pırlanta kesim tekniklerinden en mükemmel olanı ideal kesimdir. İdeal kesim, pırlantanın içine giren neredeyse ışığın tamamının yüzeyden yansımasını sağlayan kesimdir.

İdeal kesim tekniğine yakın olan iyi kesimde pırlanta yüzeyi ideal kesime göre biraz daha geniştir. Giren ışığın neredeyse tamamını yansıtan iyi kesim, fiyat olarak ideal kesime göre daha uygundur.

Kesimin yeterince derin olmadığı durum sığ kesim tekniğinde görülür. Bu teknik, pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur.

Pırlantanın kemer kısmı ile külah kısmının arasında oluşan mesafenin fazla tutulması ile oluşan kesim tekniği derin kesimdir. Derin kesim tekniğide sığ kesim tekniği gibi pırlantanın yeterince parlamamasına neden olur.

Renk

Gökkuşağının her renginde görülen pırlanta için gökkuşağı renklerinin bileşkesi olan beyaz sıklık ile tercih edilir.

Berraklık

Pırlanta içinde “leke” olarak adlandırılan doğal özelliklere “Doğanın Parmak İzi” denilir. Bu izler, yer kabuğunun altında oluşan elmasların içine hapsolan minerallerdir. İzlerin sayısı, türü, rengi ve boyutu bir pırlantanın değerini belirler. Bu izler, yeterli ışık altında, 10 kez büyütülen bir mercek ile uzmanlar tarafından tespit edilebilir.

Karat Ağırlığı

Karat, pırlantanın ağırlık birimidir ve 1 karat pırlanta 0,20 gramdır. Bu nedenle karat miktarı arttıkça pırlantanın birim fiyatı da yükselir.

Pırlantanın Anlamı

Kimi kaynakta pırlanta kelimesinin Yunancadan türetildiği, kimi kaynakta ise İtalyancadan türetildiği yazmaktadır. Bu nedenle pırlanta kelimesinin kökeni hakkında iddia edilen iki bilgiyede bakacak olursak;

Pırlanta kelimesinin Yunanca “fethedilemez” anlamına gelen “adamas” kelimesinden türetildiği iddia edilmektedir. Bir diğer iddiamız ise İtalyanca “parlamak, parıldamak” anlamına gelen “brillante” kelimesinden türetildiği iddiasıdır.

Pırlantium olarak bu yazımızda sizlere “Geçmişten Günümüze Pırlantanın Yolculuğu” adı altında pırlantadan, özelliklerinden, tarihinden ve kelime kökeninden bahsettik. Bu ve benzeri içerikler için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: Pırlantanın Değeri ve Bu Değeri Belirleyen Etkenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Vazgeçilmez Bir Renk Olarak Altın

Yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element olan altın , vazgeçilmez bir renk olarak parlak sarı renginin göz alıcılığı, doğada serbestçe bulunabilmesi,...

En Çok Tercih Edilen Altın Takı Tasarımları

Yüzyıllardır insanların kişiliklerini, yaşam tarzlarını yansıtmak için kullandıkları takılar özellikle kadınlar tarafından kıyafet kombinlerine hareketlilik ve ışıltı katmak için kullanılıyor. Her sene...

Çocuklar İçin Takı Trendleri

  Çocuklar, anne ve babalarının en değerli varlıklarıdır. Anne ve babalar, bu değerli ve sevimli varlıkların giyiminde olduğu...

Modası Geçmeyen Takılar

Takılar yüzyıllar boyunca insanların, yaşam tarzlarını, hayata bakış açılarını ya da inançlarını yansıtmak için kullandıkları araçlar haline gelmiştir. Nesilden nesile tarih boyunca...