Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Altın Düğünlerde En Çok Tercih Edilen Mücevherler

Düğünlerde En Çok Tercih Edilen Mücevherler


Gelinlerin daha salona girer girmez ışıltılarıyla düğün davetlilerinin gözlerini
kamaştırdıklarını, bütün zarafet ve güzellikleriyle dikkatleri üzerlerine topladıklarını
muhakkak hissederiz. Her kadının hayalindeki gelinlik farklıdır ve bu gelinlikle giyeceği mücevherler ise gelinliğin tamamlayıcısıdır. Mücevherler adeta gelinliklerinin üzerinden sevgiyi, heyecanı ve ışığı bizlere yansıtan parçalardır. Kültürümüzde biraz eskiye bakacak olursak hepimiz gelinin ağırlığı kadar altın kolye ve bilezikler takıldığını ya da beşi bir yerde altın kolyelerin düğünler için olmazsa olmazlardan olduğunu duymuşuzdur. Birçok seçenek arasından karar vermekte zorlanıyorsanız gelin beraber düğünlerde en çok tercih edilen mücevherler nelerdir bakalım!


Tabii ki geleneksel olarak düşünürsek bir gelinin düğün takıları altın bilezikler, burmalar, altın gerdanlıklar, altın boyunluklar, külçe altınlar ve değerli taşlar gibi parçalardır. Ama bu demek değildir ki düğün takılarından önce gelinin hayatının en mutlu gününde o takılar ile yetinsin. Evlilik teklifi için tektaş, söz ve nişan yüzükleri, alyanslar, gelin tacı çoktan alınmıştır.
Evlilik ve mücevherlerin bir arada anılmaya başlamasına ilk adım olan tek taşlar, 1477 yılında Avusturya Arşidükü Maximilian’ a evlenirken elmas bir yüzük hediye etmesinden bu yana devam eden bir gelenek olmuş ve tek taşların düğünlerde olmazsa olmaz bir takı haline gelmesini sağlamıştır.
Asaleti temsil eden oval, markiz, damla kesim gerdanlıklar ve incilerde her dönem gelin adaylarının tercihi olmuş ve zarif bir inciye hiçbir kadın hayır dememiştir.
Ayrıca değerli mücevher taşlardan oluşan zümrüt, yakut, elmas gibi renkli mücevher
tasarımlar her dönem gelinler ve yakın akrabaları, arkadaşları tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.
Seçiminiz hangisi olursa olsun doğru mücevher ve doğru gelinlik modeliyle düğününüzde istediğiniz şıklığa muhakkak ulaşacaksınızdır.

Uzun ve Işıltılı Küpeler


Kimi gelin tek taşlı minimalist küpeleri tercih etse de dekoltesi çok fazla olmayan A kesim ve omuzları kapalı gelinlik modelleri için tercih edilen bir kolye türü uzun ve ışıltılı küpe modelleridir.
Kulaklarınızdan boynunuza uzanan ince uzun ve ışıltılı taşlardan oluşan küpeleriniz
gelinliğinize bambaşka bir hava katacaktır.
Boynu uzun olan kişilerin daha sık tercih edeceği ve özellikle pırlanta taşların daha çok kullanıldığı uzun küpe modelleri daha ferah bir görüntü yakalamanıza olanak tanır.
Sıkı bir topuz uzun ve büyük taşlı küpeler ile pek tercih edilmezken bunun yerine dalgalı ve kıvrımları maşa ile belirginleştirilmiş hafif salaş saç modelleri ile mükemmel bir uyum sağlıyor diyebiliriz.
Pek alışık olunmayan bir tercih olsa da uzun ve ışıltılı küpeler ile gelinliğinize fark ve hoş bir detay katacağınız aşikâr olacaktır.

dügünlerin vazgecilmezleri

Göz Alıcı İnci Kolyeler


Genellikle gelinlere ve gelinliklere en çok yakışan mücevherlerden bir tanesi ise, incilerdir. İnciler o kadar asillerdir ki, sadece gelinler için değil, her kadın onunla en iyi görünümü yakalamak konusunda bir adım önde başlar. Yüzyıllardır çok zor koşullar altında en derinliklerden en derininize dokunmak için çıkartılan inciler hala kadınların en çok tercih ettikleri ve sevdikleri mücevherler arasında olmayı başarmışlardır.
İnci kolyeler genellikle göğüs dekoltesi olan kıyafetlerde, dekolteli , kalp yaka, derin yaka, kayık yaka ve balık model gelinliklerde çok iyi bir duruş yakalarlar. Ayrıca prenses model gelinlikler ile de çok sık tercih edilirler.
Bazı gelinler set halinde inci küpe, bilezik ve kolye ile tamamen inci üzerine kurulmuş bir gelinlik kombini tercih etmektedirler. Nitekim son dönemde inci halhalların yeni trend haline gelmesi de gelinlik modasına farklılık katmaktadır.
Özellikle ince boyun hatlarınız var ise choker model inci kolyeler, sizin için en iyi inci
gerdanlık yerine geçebilecek takılardan bir tanesi olabilir. Bu farklı seçenek ile boynunuzu ortaya çıkartabilir ve alışılmışın dışında biz tarz sergileyebilirsiniz.
Her gelin kendi düğününün ve gelinliğinin kendi tarzını ve zevklerini yansıtmasını daha önce gördüğü düğünlerden kusursuz olmasını temenni eder. Fakat bazı kişiler şaşalı düğünler yerine sade nikahlar tercih edebilir ve gelinlik giymek istemeyebilir. Bu tür abartıdan uzak tercihler için yine inci takılar ve aksesuarlar tercih edilmesi en doğru takılardan olabilir. İnce askılı beyaz bir elbise ile inciyi kombinlediğiniz zaman tatlı ışıltısıyla görünümünüze ışıltı ve tazelik katabilir ya da döpiyesinizin üzerine taktığınız inci broşunuz ile istediğiniz resmi görünümünüzü kazanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Düğünlerin Vazgeçilmezleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...