Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Altın İLHAM VEREN TAKI MODELLERİ

İLHAM VEREN TAKI MODELLERİ


Her gün severek kullandığımız bazen aynısından çift çift aldığımız, renk renk , model model, kıyafet kombinlerimizi tamamlamamıza yardımcı olan eşsiz takılarımızın nasıl ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü?


Takı yapma kültürü 5000 yıl öncesine Çin toplumuna dayanıyor. Tahmini olarak ilk yapılan takılar hayvan dişlerinden ve kemiklerden oluşan küpelerdi. Çeşitli tanrı ve tanrıçaları sembolize eden ve bazen bu tanrı ve tanrıçalara hediye olarak armağan edilen takılar günümüzden yüz yıllar önce kullanılmaya başlandı. Önceleri hayvan derileri ve kemiklerden yapılan takılar kabilelerdeki kast sistemini bizlere yansıtıyordu. Avcı toplumlarda yırtıcı hayvanlardan korunmak için yapılırken kabileler için önemli sayılan hayvanları avlayıp bunlardan takı yapmak bir gelenek halindeydi. Takıların yapılma sebeplerinden bir diğerinin ise mitolojiden gelen ilham olduğunu söylememiz mümkün. Bu ilham gün geçtikçe farklı sembollerle ve anlamlarla tasarımların farklılaşmasına sebep olmuştur. Sadece mitoloji ya da hayvan dişilerinden değil pek çok farklı kaynaktan ilham alınarak farklı model ve büyüklükteki takılar tasarlanmıştır. Şimdilerde kıyafet kombinlerimizi süsleyen takılar eskilerde hükümdarların güçlerini simgeleyen çok önemli semboller halindeydi diyebiliriz.
Madencilik geliştikçe insanların takılara olan bakış açısıda bununla beraber gelişim
göstermiştir. Kemikler ve dişler yerlerini değerli madenlere bırakmıştır. El işçiliği zanaatkarın ustalığı ve ilhamıyla sembollerde farklılık ve özgünlüğe gidilmesine yol açmıştır. İnsanlar dünyada başka eşi benzeri olmayan sadece kendilerini yansıtan ve özgün olan tasarımlar kullanmak istemişlerdir.


Çünkü hangi insan diğeriyle aynıdır ki takıları aynı olsun?

Bizlerde takımı seçimimizdeki albeniyi oluşturan, zincir kolyenin üzerine mücevher
eklenmesinin yanı sıra zanaatkarın ilhamıyla oluşturduğu sanat eseridir.

Örneğin ince işlenmiş bir elmas kolye bize bu hissi verir. Söylediğimiz üzere bazı takı
modellerini yapmak ilham gerektirir. Bu takıları giymekse ilhamı hayata geçirir. Mağazalarda bir takıyı görüp, beğenip başka parçalarla kombine etmek ilham ve yaratıcılığın göstergesidir.
Zerafetinizi, tarzınızı ve farklılığınızı ilhamınızla şenlendirmek için gelin günümüz mücevher modasının ilham veren takı modelleri nelerdir beraber inceleyelim.


Moda Haftalarının Favorileri: Zincir Kolyeler


2020 İlkbahar/Yaz moda haftalarında XXL zincir kolyeler bu sene trendlerdeydi. Artık zarif inciler yerine dev halkalı zincirler kıyafet kombinlerimize eşlik etmeye başlıyor. Bu sezonda alışkanlıklarımızı kırıp, takılarımızın içinde XXL tasarımlı zincir kolyelere yer vermeliyiz.
Bu yıl zincir kolyelerde minik inciler yerine elmas kolye akımına benzerlikler görüyoruz. Örneğin 2020 İlkbahar/Yaz moda haftalarında çeşitli ünlü markaların zincir kolyelerinde inci işlemeciliğine yer verilmişti. Elmas ve zincir işlemeciliğinin bir arada kullanılmaya başlaması ile her tarz mücevherlerin her alanda kullanılmasına olanak sağlandı diyebiliriz.

Çünkü bildiğiniz üzere önceden elmas kolyeler özel günler, davetler, düğünler, resmi açılışlar,şölenler, konferanslar vb. yerlerde kullanılan daha ağır takılar olarak biliniyordu. Ancak artık elmasları da günlük ve iş hayatımızda sıklıkla görebileceğiz. Mücevher tasarım camiası eski alışılmışlığının dışına çıkarak elmas kolyeleri daha çok sportifleştrip günlük yaşantımızda kullanabilmemize olanak sağlamıştır. Elmaslardan gelen o zariflikle artık siyah basic bir t- shirt, skiny Jean ve beyaz blazer bir ceket üzerine XXL elmas işlemeli zincir kolye takabilir, alışılmışın dışına çıkabilir, ihtişam ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
2020 yılında olduğu gibi bu yıl kalın ve metal ağırlıklı zincir kolyelerde bizlerle olmaya
devam edecek. Boyunda biten gümüş ve altın renklerin bir arada kullanıldığı karışık zincirli kolyeler ile mücevher modasına ayak uydururken ilhamınızın zenginliği ile herkesten bir adım daha önde olduğunuzu siz de gösterebilirsiniz.


UZUN VE ZARİF KOLYE TASARIMLARI


Günlük kıyafetlerimizde boynumuzdan göğsümüze kadar uzanan ince ve 2’li 3’lü setler halinde takabileceğiniz zarif kolyeleriniz ile tarzınızı farklılaştırabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllardan bu yana kolyelerin üst üste takılması rağbet edilen tercihler arasında yer alırken bu yıl da bu katmanlı ince kolyelerinizle minimalist semboller kullanmanız sizi göz alıcı şıklığa ulaştıracaktır. Minik inciler, elmaslar veya renkli değerli taşlar ince ve uzun zincilerle bir araya gelerek zerafetinizi ortaya çıkartacak. Seçimlerinize ve isteklerinize göre yıldız, deniz kabuğu, çiçek gibi sembolleri de kıyafet kombinlerinizi tamamlamak için kullanabilirsiniz. Günlük, sportif, feminen ya da maskülen fark etmeksizin ince, uzun ve zarif kolyeleriniz her tarza uygun yapılarıyla göz kamaştıracaktır.

İlginizi çekebilir: Altınla Modern Bir Görünüm Yakalamanın 3 Yolu

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...