Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Altın Modası Geçmeyen Takılar

Modası Geçmeyen Takılar


Takılar yüzyıllar boyunca insanların, yaşam tarzlarını, hayata bakış açılarını ya da inançlarını yansıtmak için kullandıkları araçlar haline gelmiştir. Nesilden nesile tarih boyunca aktarılan bu takılar zaman içerisinde birçok tasarım ile farklı şekillerde günümüzde hala birçok kadın ve erkek tarafından kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen zamansız ve asla modası geçmeyen takılar, en basit kıyafet kombinlerini bile ışıltı ve hareketlilik katarak, stil sahibi, modaya uygun muhteşem kombinlere dönüştürebilirler. Yine aynı şekilde tercih edilen yanlış takı tercihi ise muhteşem bir kombini felaket haline getirebilir. Önemli olan kıyafetinizin rengine, dokusuna ya da kesimine uygun doğru takıyı kullanmaktadır. 


Klasikleşmiş, modası geçmeyen, zamanın ötesinde takılar kombininiz ne olursa olsun kombininize farkındalık ve ihtişam katarak her zaman modaya uygun kombinler yaratmanız da adeta bir cankurtaran gibidir.

Her sene veya her sezon takılarda tasarımlar değişiklik göstersede klasikleşmiş birçok takı, yıllardır hatta yüzyıllardır kullanılmaya devam etmektedir. Moda sürekli bir değişim içinde olsada modası hiç geçmeyen bu takılar size onca tasarım arasında şıklık yakalama ve modayı her zaman yakalama olanağı sağlar. Altın bilezikler, değerli taşlara sahip küpe ve yüzükler, altın zincir kolyeler bunlardan sadece bir kaçıdır. 
  Yüzyıllardır modası geçmeyen bu takılardan en önemlileri şüphesiz ki altın bilezikler ve her kadının hayali olan tektaş pırlanta yüzük modelleridir.


Altın Burma BileziklerHepimiz haberlerde gezinirken mutlaka kazılarda çıkarılan çeşit çeşit bileziklere denk gelmişizdir. Antik çağlardan günümüze kadar nesilden nesile aktarılarak ulaşan bu görkemli takılar arasında en çok tercih edilenler arasında bulunan altın bilezikler, modası geçmeyen takılar arasında ilk sırada yerini almaktadır.

Antik çağlardan yaşadığımız tarihe kadar altın bilezikler birçok şekilde tasarlanmış, çeşitli taşlar ile süslenmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama bazı modeller vardır ki uzun yıllardır tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Özellikle Hitit kültüründen günümüze kadar gelmiş, Anadolu kültüründe oldukça önemli bir yer sahip altın burma bilezikler hala en çok tercih edilen bilezikler arasındadır.

İki veya üç altın bileziğin burma şeklinde birbirine geçmesi ile oluşturulan altın burma bilezikler özellikle günümüzde, düğünlerde takı olarak ya da bir yatırım aracı olarak tercih edilmektedir. Düğünlerin vazgeçilmez geleneksel takısı haline gelen altın burma bilezikler Anadolu’nun birçok yerinde gramajlarında ya da ölçülerinde değişiklik yapılmış halde karşımıza çıkarlar. Adana burması, Trabzon burması, Erzurum burması gibi birçok burma bilezik çeşidi bulunmaktadır.

Altın alırken yada satarken, altının saflığını belirten ayar ölçüsü, gramajı ya da tasarım olarak uygulanan işçilik gibi kriterler baz alınarak fiyatlandırmalar yapılır. Özellikle 22 ayar altın burma bilezikler günümüzde birçok kişi tarafından yatırım amaçlı alınmaktadır.  Değerini ve popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen 22 ayar altın burma bilezikler, işçilik maliyetinin az olması, değişik gramajlarda bulunabilmesi açısından en ideal yatırım araçlarından biridir.


Klasik Tektaş Pırlanta Modelleri


Günümüzde modası geçmeyen, asırlardır erkeklerin sevdikleri kadınlara aşklarını ilan etmenin bir sembolü olan bir diğer takı ise tektaş pırlanta yüzükler modelleridir. Birçok kadının hayali evlenme teklifi alırken kendisine sunulan tektaş pırlanta yüzüğü hayatı boyunca taşımaktır. Bu eşsiz ışıltı sadece evlenme tekliflerinde değil çeşitli tektaş pırlanta yüzük tasarımları ile de farklı şekillerde kadınların ellerinde kendine yer bulmaktadır.
Pırlanta, karbon atomlarından oluşan ve bu sayede inanılmaz bir dayanıklılığa sahip olan elmasın belirli bir formda işlenmiş halidir. Pırlantanın sahip olduğu dayanıklılık ile soğuktan, sıcaktan, nemden ya da çevresel birçok faktörden etkilenmemesi değerli taşlar arasında onu en çok tercih edilen ve en kıymetlisi haline getirmiştir. 
Pırlantanın değeri tıpkı altında da olduğu gibi belli başlı kriterlere dayanır.  Bunlar; pırlantanın kesimi, rengi, berraklığı ve karat ağırlığıdır. Pırlanta almadan önce bu dört konu ile ilgili bilgi sahibi olmanız size alacağınız pırlantanın değeri hakkında fikir vermesi açısından önemlidir.

 Hiçbir zaman modası geçmeyen, her zaman değerli bir taş olan pırlantanın tektaş yüzük kullanımlarında birçok tasarım mevcuttur. Yapılan kesime göre tektaş pırlanta yüzükler; yuvarlak kesim, damla kesim, prenses kesim, baget kesim gibi kategorilere ayrılmaktadır.
 Zamanın modası ya da trendi her ne olursa olsun, el yapınıza uygun seçeceğiniz tektaş pırlanta modeli ile her zaman kullanabileceğiniz takılarınızın arasına pırlantanın ışıltısını da ekleyebilirsiniz. 

Pırlantium ekibi olarak bu yazımızda modası geçmeyen takılar olarak altın burma bilezik ve klasik tektaş pırlanta modelleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgi alabilmek ya da sitemizde bulunan altın burma bilezik ve klasik tektaş modelleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğal Taşlı Altın Bilekliklerle Tarzınızı Yansıtın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...