Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa bileklik Sizin Tercihiniz Hangisi: Bilezik mi Bileklik mi?

Sizin Tercihiniz Hangisi: Bilezik mi Bileklik mi?

Günümüzde stil sahibi kombinler yaratmak isteyen kadınlar ya da erkekler kıyafet kombinlerine ekledikleri şık bilezikler ve bileklikler ile tarzlarına ışıltı ve hareketlilik katarak istedikleri göz alıcı kıyafet kombinlerini kolaylıkla oluşturabilirler. Bilezik ve bilekliklerin hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanımı, farklı altın tasarımları ve farklı değerli taş süslemeleri ile nesilden nesle aktarılarak devam etmektedir. Sizin tercihiniz hangisi: Bilezik mi bileklik mi?

Kimilerinin vazgeçilmezi zarif bileklikler iken kimleri ise dolu dolu duran görüntüsünden dolayı bilezikleri tercih etmektedir. Peki aslında bilezik ile bileklik arasındaki fark nedir?

Bilezik; bilinen en basit haliyle bileğe geçirilen halkaya verilen isimdir. Yapılan kazılardan elde edilen bilgiler bilinen ilk bileziklerin yaşını 70.000’e kadar götürüyor. Özellikle antik çağda ise yine birçok şekilde tasarlanmış altın bilezikler ile karşılaşmak mümkün. Altının güç ve ihtişam sembolü olması altın bileziklerin birçok formda ve süslü detaylarla kullanımını artırarak günümüze kadar değerini hiç kaybetmeden ulaşabilmesini sağlamıştır.

Bileklik ise yine isminden anlaşılan bileğe takılan bir takı olmasına karşın bileziklerin aksine bilekliklerin bir bileğin etrafına sarıldıktan sonra takılmasına olanak sağlayan tokası vardır.  Tokası olmayan halka şeklindeki bilezikler direkt elden geçirilerek bileğe takılmaktadır. Tıpkı bileziklerde olduğu gibi bilekliklerin tarihi de oldukça eskiye dayanmaktadır. Farklı çağlara ait değişik madenlerden, birçok farklı değerli taşlar ile süslenmiş birçok bileklik modeli bulunmaktadır.

  Günümüzün modası geçmeyen takıları arasında yerini alan altın bilezik ve bileklik modelleri farklı tasarım ve değerli taş süslemeleri ile birçok kadın ve erkek tarafından en çok kullanılan takılar arasında yerini almaktadır. Kıyafet kombinize uygun seçeceğiniz uygun altın şık bir bilezik ya da saatinizin gösterişini daha da artıracak zarif bir bileklik gününüzü kurtarabilir.  Resmi Partilerin Şık Tercihi İşlemeli Bilezikler


Değerli madenler arasında en eski tarihe sahip olan altın, kararma ve paslanmaz özelliği, dış etkenlerden etkilenmeyen, deforme olmayan yapısı insanların yüzyıllardır altını takılarda sıkça kullanmasına neden olmuştur. İlk çağlardan günümüze kadar ulaşan bu altın takılar arasında en çok tercih edilenler arasında bulunan altın bilezikler, modası geçmeyen takılar arasında ilk sırada yerini almaktadır. Özellikle Anadolu Kültüründe ayrı bir yere sahip olan altın bilezikler artık gelenekselleşmiş birçok modelin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Anadolu ‘da iki veya üç bileziğin burma şeklinde birbirine geçmesi ile oluşturulan burma bilezikler yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hatta Trabzon burması, Erzurum burması gibi birçok kendine özgü tasarımları bulunmaktadır.

Bilezikler özellikle ülkemizde bu kadar revaçtayken hem bileziğin gelenekselliğinden hem de altının göz alıcılığından vazgeçmek istemeyen çoğu kadın artık bileziğin daha modern tasarımlarını tercih etmektedir.

Sürekli değişen takı trendlerine, moda stillerine uyum sağlamak isteyen birçok kadın geleneksel bileziğin yerine artık zarif işlemeli altın bilezikleri tercih etmektedir. Gelişen teknoloji ile takı tasarımlarında kullanılan makineler sayesinde bileziklerin üzerine farklı şekilde desenler işlenerek farklı işlemeli bilezikler elde edilebilmektedir.

Günlük kullanımın aksine daha çok resmi partilerde tercih edilen işlemeli altın bilezikler özenle seçilen kıyafete, zarif tasarımlar ile işlenmiş motifleri, altının parlak sarı rengi ile göz alıcı ve ışıltılı bir görünüm kazandırmaktadır. Sade veya basit bir elbiseyi bile seçeceğiniz doğru altın bilezik ile ihtişamlı ve gösterişli bir kıyafete dönüştürebilirsiniz.Su Yolu Bileklikleri ile Sağlayabileceğiniz Zarif Görünümler


 Değerli taşların en önemlilerinden olan pırlantanın ışıltılı cazibesini altının parlak sarı rengine tercih eden birçok kadının öncelikli tercihi su yolu bileklikleridir.

  Su yolu bileklikler yarattıkları zarif görünüm ile hem günlük hayatta hem de resmi davetlerde kullanmaya uygun olduğu için kadınların takı olarak cankurtaranları arasında yer almaktadır. Hemen hemen her kıyafet kombinine, rengine ve kumaşına uyum sağlayabilen su yolu bileklikler modası geçmeyen takılar arasında yerini alarak her yaştan kadının kullanabileceği takılardır.

  Bileklik boyunca pırlantaların sıralanmasıyla oluşturulan su yolu bileklikleri, pırlantanın farklı kesimleri ile farklı şekilde tasarlanmış olarak çeşitlilik gösterirler. Bileğinizin yapısına ya da seçeceğiniz bilekliğin rengine göre farklı su yolu modellerine sahip olabilirsiniz. Zarif ve sade bir görüntü oluşturan su yolu bilekliğinizi tek başına takabileceğiniz gibi isterseniz kıyafet kombinine göre veya taktığınız diğer takılara göre saatiniz ile takarak daha dolu dolu, göz alıcı ve ışıltılı bir görünüm yakalayabilirsiniz. 

Pırlantium ekibi olarak bu yazımızda bilezik ve bileklik modelleri, işlemeli bilezikler ve su yolu bileklikler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgi alabilmek ya da altın bilezik ve bileklik modelleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Favorinizi Seçin: Altın mı Pırlanta Mı?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...