Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Altın Vazgeçilmez Bir Renk Olarak Altın

Vazgeçilmez Bir Renk Olarak AltınYumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element olan altın , vazgeçilmez bir renk olarak parlak sarı renginin göz alıcılığı, doğada serbestçe bulunabilmesi, yumuşak yapısı ile kolay işlenebilir malzeme olması gibi birçok faktörden dolayı ilkçağlardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır.

  Parlak sarı rengini ve ışıltısını, havadan, sudan ya da asitlerden  hiç bir şekilde etkilenmeyerek koruyabilen altın, paslanmaz ve kararmaz yapısıyla güncelliğini her zaman koruyarak günümüzde bile en çok kullanılan kıymetli metallerin başında gelmektedir. 

  Altının bu kadar dayanıklı bir metal olmasına rağmen yumuşak yapısı kolayca şekil verilebilmesine olanak sağladığı için bütün çağlar boyunca insanlar tarafından birçok alanda kullanılmıştır. Tarihte varlığı bilinen birçok uygarlıkta altının izlerine sıklıkla rastlamak mümkündür. Altına dair bilinen ilk tarihi kayıtlar ise Mısırlılara dayanmaktadır. Mısırlıların çubuklar halinde bastırdıkları altını para olarak kullandıkları bilinmektedir. Para olarak kullanılacak kadar değerli bir maden olan altın, gücün ve ihtişamın sembolü haline gelmiştir. Tarih boyunca birçok medeniyet tarafından altın para kullanımı güç gösterisi olarak kullanılmıştır.

  Altın ‘a yüklenen güç, ihtişam, zenginlik anlamları gittikçe güçlenirken, krallar, kraliçeler som altından yapılma tahtlar kullanırken aristokratlar ise altınlar ile süslenmiş eşyalar, kıyafetler kullanmaya başladılar.  Yine birçok kral, kraliçe, padişah ya da aristokrasiden birçok kişi birbirlerine sundukları altın hediyeler ile sahip oldukları zenginliklerin göstergesi olarak altını kullanmışlardır.

  Altının zor çıkarılabilen ve zor bulunabilen bir maden olmasına rağmen, günümüzde de insanlar, yüzyıllardır nesilden nesle aktarılan geleneksel anlamlara sahip altını diğer değerli madenlere tercih etmektedir. Göz alıcı sarı parlaklığı, muhteşem dayanıklılığı ile altının erkek kadın fark etmeksizin herkes tarafından kullanılması, altı takı modellerinin vazgeçilemeyen ve modası geçmeyen takı modelleri arasında yer almasını sağlamıştır.

Vazgeçilmez Bir Renk Olarak Altın


Pembe ve Beyaz AltınAltın takılara göz atarken mutlaka bazı terimler ile karşılaşmışsınızdır. 24 ayar, 22 ayar sarı altın, beyaz altın veya pembe altın. Peki nedir altını farklı kategorilere ayırmaya yarayan bu etkenler.

Öncelikle altın ayarlarından bahsedecek olursak, altının saflığı yani içinde herhangi bir metal alaşımı olmaksızın %100 altından oluşuyor olmasına 24 ayar denmektedir.  Bu saflık oranı azaldıkça altının ayarında da düşme söz konusudur. 22 ayar altın %91,6’yı temsil ederken en düşük ayar olan 14 ayar altın içerisinde %58,5 altın barındırmaktadır.

  Altının yumuşak yapısı şekil vermek için oldukça elverişli olsa da çoğu takılarda çabuk deforme olabileceği için farklı metaller ile alaşımlar oluşturarak daha dayanıklı hale getirilmiştir. Bildiğimiz kendi sarı parlak renginin yanı sıra oluşturulan alaşımlar ile pembe altın, beyaz altın renkleri de mevcuttur.

– Pembe Altın; rose altın olarak da bilinen pembe altın, saf altının içine gümüş ve bakır eklenerek elde edilen altın alaşımıdır. Pembeye dönük rengi nedeniyle bu ismi almıştır. Son zamanlarda özellikle moda haline gelen pembe altınla birçok tasarımda karşılaşabilirsiniz.

– Beyaz Altın; çoğu pırlanta modelinin tasarımında kullanılan beyaz altın, saf altına eklenen nikel alaşımı ile ya da saf altının sert bir metal olan rodyum ile kaplanmasıyla elde edilir. Beyaz altın, pırlanta modellerin dışında yine birçok değerli taşın rengini, ışıltısını ön planda tutmak için sıkça kullanılmaktadır. Aynı zamanda altının parlak sarı rengini daha sade bir beyaza tercih eden ama altından vazgeçemeyenlerin de gözdesidir.

Vazgeçilmez Bir Renk Olarak AltınAksesuarlarda Gold Detayların Şıklığı


Sarı altının göz alıcılığı, beyaz altının zerafeti ya da pembe altının yarattığı renkli, sıcak etki, seçeceğiniz doğru gold detay ile oluşturduğunuz kıyafet kombinini daha şık daha stil sahibi kombinlere dönüştürebilirsiniz.

  Günlük hayatta giydiğiniz sade beyaz bir bluza seçtiğiniz altın takılar ile katacağınız gold detaylar, bir anda sade bir bluzu, gösterişli ve şık bir kıyafet hale getirebilir. Yine aynı şekilde işe giderken giydiğiniz düz renk bir elbiseyle kombinleyeceğiniz altın kolyeler ve küpeler elbisenize katacağı ışıltı ve hareket ile sizin stil sahibi, göz alıcı bir kombine sahip olmanızı sağlayabilir.

  Kıyafetinize eklemek istediğiniz gold detaylar ile ilgili en önemli kısım kıyafetinizin rengine, kumaşının dokusuna ve en önemlisi stilinize göre seçeceğiniz doğru renkteki altın takıyı kullanmak. Ancak doğru altın renginin kullanımı ile ya da farklı altın renklerine sahip takıları doğru bir şekilde kombinleyerek istediğiniz şıklığı ve zarafeti yakalayabilirsiniz.

Pırlantium ekibi olarak bu yazımızda vazgeçilmez bir renk olarak altın, pembe ve beyaz altın hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgi alabilmek ya da sitemizde bulunan pembe ve beyaz altın takı modelleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En Çok Tercih Edilen Altın Takı Tasarımları

Vazgeçilmez Renk Altin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...