Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa Pırlanta Işıltının Cazibesini Keşfedin

Işıltının Cazibesini Keşfedin


Pırlanta, en basit hali ile karbon atomlarından oluşan elmasın belirli formlarda kesilerek işlenmiş halidir. Peki nedir pırlantayı bu kadar değerli ve vazgeçilmez kılan?

  Elmasın ortaya çıkış tarihi tam olarak belli olmamakla beraber ilk olarak Hindistan‘da bulunduğu düşünülmektedir. Birçok tarihçi elmasın geçmişini M.Ö. 3000 yıllarına kadar tarihlendirmektedir. Elmasın esas macerası ise Hindistan’a seferler düzenleyen Büyük İskender ‘in bu inanılmaz dayanıklı ve göz alıcı ışıltıya sahip taşları Avrupa ‘ya getirmesi ile başlamıştır. Özellikle Avrupalı aristokrat kesim egzotik Hindistan ‘dan gelen bu taşların ışıltısına ve sihrine kendilerini kaptırarak ona sahip olmak için rekabet haline girmişlerdir.

  Zaman içerisinde elmasın kullanımı giderek artarken 1074 ‘te Macar Kraliçe ‘sinin tacında elmas süslemeler kullanması, elmasa yüklenen bütün anlamların yanı sıra gücün ve aristokrasinin de sembolü olmasına neden oldu.

  Işıltısı herkesi büyülemeye ve etkisi altına almaya devam eden elmasın ilk kesimi 1300‘lü yıllarda gerçekleştirildi ve artık pırlanta olarak takılarda yer almaya başladı. Aristokrasinin sıkça kullandığı inci yerine eşsiz bir ışıltıya ve derinliğe sahip olan pırlanta artık sadece taçlarda değil bütün takılarda da en çok tercih edilen değerli taş olmaya başladı.

Avusturya Arşidükü Maximilian‘ın eşi Mary ‘e evlilik bağı için sunduğu elmas kaplı M harfli yüzüğü hediye etmesi ile günümüzde de hala devam eden evlenme teklifi sırasında pırlanta yüzük verilmesi geleneği başlamış oldu.

 Işıltısının cazibesi ve ihtişamı yüzyıllardır devam eden pırlantalar günümüzde hala kadınların kıyafet kombinlerine ışık katmak ve gözleri kamaştırmak için en çok kullandıkları değerli taştır.


Zarif Pırlanta Kolyeler


Yüzyıllardır ışıltısını ve ihtişamını kaybetmeyen pırlanta takılar, değerini hiçbir zaman kaybetmeden tarih boyunca yüzük, kolye, küpe ya da gerdanlık gibi birçok takıda farklı tasarımlar ile kendine her zaman yer bulmuştur. Modası hiç geçmeyen, klasikleşmiş takılar arasında ilk sırada yer alan pırlantalar değişen trendler ya da moda akımları karşısında güncelliğini her zaman korumayı başarmıştır.

  Birçok tasarıma sahip pırlanta takılar her ne kadar en çok yüzüklerde tercih edilse de özellikle kolye ve küpelerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Sadakat ve aşkın sembolü olan tektaş pırlanta yüzükler dışında kadınlar ilk bakışta gösterişli ve gözalıcı bir görüntü yaratmak için pırlanta taşlı kolyeleri gerek günlük hayatta gerekse özel anlarında sıkça kullanmaktadır.

 Günlük hayatınızda, iş hayatınızda tercih ettiğiniz en sade kıyafet kombininizi bile takacağınız zarif ve ışıltılı tek taşlı bir pırlanta kolye ile göz alıcı, stil sahibi bir kombin haline getirebilirsiniz.

  Yine aynı şekilde katılacağınız özel davetlerde özenle seçmiş olduğunuz şık abiyle kıyafetinizi, uygun ve uyumlu pırlanta kolyeniz ile daha ihtişamlı ve görkemli bir kombine dönüştürebilirsiniz. Pırlantanın cezbeden ve bütün gözleri üstüne çeken ışıltısı ile katılacağınız davetin bütün dikkatini üzerinizde toplayabilirsiniz.

Özel davet denince akla ilk gelenlerden olan düğünlerde, özellikle gelinler hayatlarında en çok hayalini kurdukları bu heyecanlı günde seçecekleri pırlanta kolye ile gelinliklerinin zarafetine zarafet ekleyerek sahnedeki ışıltılarına ışıltı ekleyebilirler. Gelinliğin modeline uygun olarak seçilen bazen sade bir pırlanta kolye ya da gösterişli pırlantalar ile süslenmiş bir kolye gelinin bu en özel gününde masallardan gelmiş prensesler gibi zarif ve ışıl ışılgörünmesine yardımcı olacaktır.Pırlanta Tamtur ve Yarımtur Yüzüklerin Modernliği


Günümüzde artık birçok kadın alyansın yerine daha gösterişli ve daha zarif bir görünüme sahip olan pırlanta tamturları veya yarım turları seçmektedir. Alyansları düz ve sadece bulan kadınlar için pırlanta tamtur ve yarımtur yüzükler oldukça kullanışlı alternatiflerdir.

Tamtur pırlanta yüzük pırlanta taşların yüzüğün etrafını sıralı olarak dizilmesi ve yüzüğün etrafını sarması şeklinde tasarlanmıştır. Yarımtur pırlanta yüzükler ise tamtur pırlanta yüzüklere göre daha az sayıda taşın bulunduğu pırlanta modelidir diyebiliriz. Tamtur ve yarımtur yüzükler arasındaki fark bu taş sayısı ve buna bağlı fiyat farkıdır.

Vintage görünümü ve zarif tasarımları ile tamtur ve yarımtur pırlanta yüzükler, alyansı iletektaş pırlanta yüzüğünü takmak istemeyen ama pırlantanın ışıltısından da vazgeçmek istemeyen kadınlar için kurtarıcı takılardır.

Pırlantium
ekibi olarak bu yazımızda pırlanta ışıltısının cazibesi, zarif pırlanta kolyeler, pırlanta tamtur ve yarımtur yüzükler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgi alabilmek ya da sitemizde bulunan pırlanta kolye, pırlanta tamtur ve yarımtur yüzük modelleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Nazar Boncuğunu Modern Dokunuşlar ile Keşfedin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...