Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana Sayfa bileklik En Özgün Pırlanta Modelleri

En Özgün Pırlanta Modelleri


Pırlanta, karbon atomlarından oluşan ve bu sayede sahip olduğu dayanıklılık ile soğuktan, sıcaktan, nemden ya da çevresel birçok faktörden etkilenmeyen elmasın belirli formlarda işlenmiş halidir. Her bir pırlanta milyonlarca yıllarda oluşmuş ve büyük çabalar sonucunda gün yüzüne çıkarılarak bize ulaşmaktadır. Milyonlarca yıllara dayanan dayanıklılığı, göz alıcı ışıltısı ile pırlanta çok uzun yıllardır kıymetli taşlar arasında en değerlisi ve en çok tercih edilendir.

 Tıpkı altında da olduğu gibi pırlantanın değerini, fiyatını belirleyen bazı kriterler mevcuttur. Bunlar; pırlantanın kesimi, rengi, berraklığı ve karat ağırlığıdır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Pırlantanın kesimi
, pırlantanın ışıltısını ve ihtişamını ortaya çıkaran kesme işlemidir. Kesme işlemi ne kadar kusursuz olursa pırlantanın ışıltısı da o kadar artacak ve yansıttığı ışıkta buna bağlı olarak daha fazla olacaktır.  Pırlanta kesim işlemini gerçekleştiren kişilerin kullandıkları birçok kesim yöntemi mevcuttur. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

– Yuvarlak Kesim
– Prenses Kesim
– Damla Kesim
– Baget Kesim
– Oval Kesim
– Zümrüt Kesim

  Günümüzde değişen trendlere göre tercih edilen pırlanta kesimleri de değişmektedir. Farklı kesim teknikleri ile birçok farklı pırlanta takı modeli tasarlanmaktadır. Bazı durumlarda kişinin isteğine bağlı olarak farklı şekillerde tasarlanan pırlanta kesimleri de mevcuttur.

Pırlantanın rengi; ışığı yansıtan pırlantalara ışığın her renginde rastlamak mümkündür. Bir pırlanta ne kadar renksiz ise o kadar değerli sayılacağı gibi nadir bulunan mavi, sarı veya kırmızı gibi tonlarda pırlantalarda bir o kadar değerlidir. Pırlantaların kendilerine ait renk skalaları vardır. İngilizce ‘de “Diamond” olarak geçen pırlantanın renk skalası da D harfinden başlar ve Z harfine kadar 6 kategoride değerlendirilir.

Pırlantanın berraklığı; doğada oluşan elmasların kristalleşme sürecinde içine karışan diğer mineraller lekeler halinde bulunabilir. Doğanın parmak izi dediğimiz lekeler her ne kadar elmasın doğallığını gösterse de bir pırlantada ne kadar az leke varsa pırlantanın yansıttığı ışıkta o kadar fazla olur. Bu yüzden pırlantada ne kadar az leke varsa pırlantanın değeri o kadar artmaktadır. Pırlantaların berraklık derecelerini belirlemede kullanılan berraklık sınıfları mevcuttur. Berraklık dereceleri içinde hiç leke bulunmayan IF ve FL kategorisinden başlayarak içerdikleri leke izlerine göre VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, SI3, I1, I2 ve I3 şeklinde gruplara ayrılmaktadır.

Karat ağırlığı; pırlantanın ağırlığını ölçmek için kullanılan ağırlık birimine karat denmektedir. 1 karat 0,20 grama denk gelmektedir. Her karat 100 eşit parçaya bölünür. Yarım karat 50 puandır ve 0,50 ct olarak yazılır. Pırlantanın karatı arttıkça ağırlığı da arttığı için değeri ve fiyatı da artacaktır.

  Bahsettiğimiz bütün bu kriterler doğrultusunda özgün tasarıma sahip birçok pırlanta modeli bulunmaktadır. Yüzüklerde, küpelerde, kolyelerde, bilekliklerde pırlanta takılara ışıltı katmak için en çok kullanılan değerli taşların başında gelir. 


Damla ve Prenses Kesim Farkı


Pırlantaya ışıltısını ve ihtişamını kazandıran kesme işleminde bazı kesim şekilleri diğer kesme işlemlerine göre daha ön plana çıkmakta ve daha çok tercih edilmektedir. Bunlar özellikle, Damla Kesim ve Prenses Kesimdir.

Damla kesim pırlantalar, pırlantanın ışığını en iyi yansıtan kesme biçimi olan yuvarlak kesmenin biraz daha değiştirilmiş halidir. Bir ucu sivri diğer ucu ise yuvarlak şekilde kesilen pırlanta, damla sembolüne benzediği için damla kesim adını almıştır. Hatta çoğu yerde gözyaşı damlası olarak da adlandırılır.
Prenses kesim ise pırlantanın şekil olarak kareye benzer şekilde, köşeleri sivri olarak kesilmiş halidir. Yuvarlak kesimden sonra dünyada en çok kullanılan kesim teknik prenses kesim tekniğidir.

 Damla Kesim ve Prenses kesim arasındaki en belirgin fark damla kesim pırlantaların daha yuvarlak hatlara sahipken, prenses kesim pırlantaların sivri köşelerle daha kesin hatlara sahip olmasıdır. Her iki kesiminde kullanım alanları farklılık gösterebilmektedir. Damla kesim parmağı ince ve uzun gösteren yapısıyla tektaş yüzüklerin yanı sıra özellikle kolye ucu, küpe ucu olarak da oldukça sık kullanılmaktadır. Prenses Kesim ise alışılan yuvarlak hatlı pırlanta kesimlerinin aksine özellikle günümüzde, yarattığı modern ve zarif görüntü ile daha çok tercih edilmeye başlamıştır.Farklı Beştaş ModelleriGünümüzde  kullanımı oldukça artan pırlanta yüzük modellerinde artan çeşitlilik ile yüzüklerin montürlerinde de farklı tasarımlar ile karşılaşılmaktadır. Montür en basit haliyle taşın yerleştirildiği veya yerleştirme işlemine verilen isimdir.

  Eşsiz montür tasarımlarının yan yana gelerek oluşturduğu muhteşem görüntüye beş adet pırlantanın eklenmesiyle beştaş pırlanta yüzük modelleri ortaya çıkmıştır. Beştaş pırlanta yüzükler pırlantanın değerini, ışıltısını beşe katlamasıyla kadınların gözdesi haline gelmiştir.

  Evlenme tekliflerinde genelde tektaş pırlanta yüzükler tercih edilse de artık ihtişamı ve artan değeriyle beştaş pırlanta yüzüklerde sıkça tercih edilmektedir. Kadınların vazgeçilmezi olan pırlantanın en ışıltılı hali olan beştaş pırlanta yüzükler her bir taş için ayrı anlam yükleyerek doğum günü, yıldönümünü, sevgililer gününü veya anneler günü gibi özel günlerde hediye olarak alınabilir.  Değişen trendler ve moda ile farklı tarzda her kadına hitap edebilecek farklı beştaş modelleri vardır.

Pırlantium ekibi olarak bu yazımızda özgün pırlanta modelleri, prenses ve damla kesim arasındaki farklar ve farklı beştaş modelleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha detaylı bilgi alabilmek ya da sitemizde bulunan farklı kesimlere sahip tektaş pırlanta yüzük ve beştaş pırlanta yüzük modelleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Işıltının Cazibesini Keşfedin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan içerikler

Altın Takılarda Mavi Taş Güzellemesi

  Modası hiç geçmeyen renkli taşlara sahip takılar arasında en dikkat çeken ve en çok tercih edilenlerin başında bütün renkler ile uyum...

Kalbinizi Verdiklerinize Kalp Tasarımlı Altın Takılar

 Çok uzun yıllardır aşkın, sevginin ve romantizmin başlıca sembolü olarak kullanılan kalp şekli günümüzde hala en çok kullanılan...

Yıldızlardan Kopan Parça: Elmas Takılar

Elmasın nerdeyse zamanın başlangıcına dayanan tarihi, sahip olduğu simgeselliği ve göz kamaştıran ışıltısı, elmasın değerli taşlar arasında en...

En Çok Satılan Altın Bileklik Modelleri

Takılar, tarihin her döneminde öne çıkan ve her döneme ait bir tarzı olan muhteşem detaylardır. Binlerce yıldır, insanların karakterlerini ve güçleri ortaya...